Universitetimizdə ən son xəbərləri buradan əldə edin.
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi Azərbaycan Texnologiya Universitetinə avadanlıqlar ianə edib
Avadanlıqlar İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi tərəfindən "Technest" layihəsi çərçivəsində Azərbaycan Texnologiya Universitetinin İnnovasiya Mərkəzinə ianə edilib.
3D printer, proyektor, kompyuterlər və digər avadanlıqların təqdimatında ATU-nun rektoru v.m.i.e. dos.Yaşar Ömərov, tədris işləri üzrə prorektor Raqif Hüseynov, İnnovasiya Mərkəzinin direktoru Şamo Salayev, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin şöbə müdiri Orxan İsmayılov, layihə meneceri Gülnar Mirhüseynova, baş mütəxəssisi Püstə Qasımova və tələbələr iştirak edib.
Təqdimat zamanı Yaşar Ömərov İnnovasiya Mərkəzinin son texnologiyalarla təchiz edilməsinin tələbələr üçün yeni stimul olacağını bildirərək İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinə və rəhbərliyinə təşəkkür ifadə edib.
Təqdimat çərçivəsində agentlik nümayəndələri ATU tələbələrinin startap layihələri ilə tanış olublar.
İanənin edilməsində məqsəd universitetdə startap ekosisteminin inkişafına dəstək göstərmək, tələbələrin İKT sahəsində təlimlərdə praktik vərdişlər və bacarıqlar qazanmasına, əldə edilən biliklərin yeni ideyalara və startaplara çevrilməsinə nail olmaqdır.
Qeyd edək ki, İnnovasiya Mərkəzinin ATU tələbələrindən ibarət 500-ə yaxın üzvü var, hazırda tələbələr 10 aktiv startap üzərində çalışırlar.
Azərbaycan Texnologiya Universiteti (ATU) ilə İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) və "Nokia" Azərbaycan şirkəti arasında görüş keçirilib
İRİA-nın təşəbbüsü ilə baş tutan üçtərəfli görüşdə ATU-nu rektor v.m.i.e. dos. Yaşar Ömərov, tədris işləri üzrə prorektor Raqif Hüseynov, strateji məsələlər və rəqəmsallaşma işləri üzrə müşavir Mehman Kərimov, Avtomatika, Telekommunikasiya və İnformatika fakültəsinin dekanı Rövşən Hacıyev, İnnovasiya Mərkəzinin direktoru Şamo Salayev, İRİA-nı şöbə müdiri Orxan İsmayılov, layihə meneceri Gülnar Mirhüseynova, baş mütəxəssis Püstə Qasımova, "Nokia" şikətini isə satış müdiri Hilal Əfrasiyabov və menecer Elçin Məmmədov təmsil edib.
Görüşdə birgə əməkdaşlıq məsələlərinin mövcud vəziyyəti və görüləcək işlər müzakirə edilib, ATU-da qurulacaq laboratoriya haqqında danışılıb, bundan başqa "Nokia" Azərbaycan şirkəti ilə əməkdaşlıq memorandumunun imzalanması haqqında razılıq əldə edilib.
Bu təşəbbüs Azərbaycan Texnologiya Universitetinin Strateji inkişaf planına və Elmi tədqiqat strategiyası, Beynəlmiləlləşmə və Keyfiyyət təminatı siyasətlərinə uyğun olaraq, elmi-tədqiqat fəaliyyətinin gücləndirilməsi, beynəlxalq əməkdaşlığın və rəqəmsal innovasiyaların təşviqi, keyfiyyət siyasətinin inkişafı və tələbələrin əmək bazarının çağırışlarına cavab verən bacarıqlarla təchiz olunması məqsədini daşıyır.
Azərbaycan Texnologiya Universitetinin (ATU) rektoru v.m.i.e. dos. Yaşar Ömərov Gənclər Günü münasibətilə bir qrup gənclərlə görüşüb
Görüşdə ATU Tələbə Gənclər Təşkilatının, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Təşkilatının, Tələbə Elmi Cəmiyyətinin rəhbərləri və fəal üzvləri, Heydər Əliyev təqaüdünə layiq görülən tələbə, qazilər, idman nailiyyətləri qazanan, universitetin sosial və ictimai işlərində fəallıq göstərən tələbələr və ATU-nun gənc əməkdaşları iştirak edib.
Tədbirdə ATU-nun rektoru v.m.i.e. dos. Yaşar Ömərov Azərbaycanda uğurlu gənclər siyasətinin əsasının 1994-cü ildə Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu və bu gün Azərbaycan Prezidenti Cənab İlham Əliyevin bu missiyanı uğurla davam etdirdiyini bildirib. Qeyd edib ki, ölkəmizdə aparılan gənclər siyasətinin ən böyük uğurlarından biri gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda formalaşmasıdır. Dövlət başçısının bütün çağırışlarına cavab verən Azərbaycan gəncləri Vətən müharibəsi ərəfəsində könüllü şəkildə ordu sıralarına qoşularaq və döyüş meydanlarında şücaət göstərərək bunu bir daha əyani sübut ediblər. Y.Ömərov gəncləri 2 Fevral Gənclər Günü münasibətilə bir daha təbrik edib, onlara nailiyyətlər və yeni-yeni uğurlar arzulayıb.
Görüş çay süfrəsi ətrafında davam edib.
3 tələbəmiz Erasmus+ Mübadilə Proqramı ilə təhsilini Avropada davam etdirəcək
Azərbaycan Texnologiya Universitetinin rektoru v.m.i.e. dos.Yaşar Ömərov Erasmus+ Mübadilə Proqramı çərçivəsində növbəti semestrdən təhsilini Avropada davam etdirəcək tələbələrlə görüşüb.
Y.Ömərov tələbələri uğurları münasibəti ilə təbrik edərək müvəffəqiyyətlər arzulayıb. Bildirib ki, xaricdə təhsil alan gənclərimiz ölkəmiz üçün faydalı olmalı, onlar üçün yaradılan şəraiti lazımınca dəyərləndirməlidirlər. Y.Ömərov tələbələrə dərslərdə nizam-intizamlı, məsuliyyətli olmağı, bilik və bacarıqlarını artırmağı, ölkəmizi və universitetimizi layiqincə təmsil edərək onlara göstərilən etimadı doğrultmağı tövsiyə edib.
Görüşdə iştirak edən tələbələr Erasmus+ mübadilə programı çərçivəsində 2023/2024-cü tədris ili üçün 1 semestr müddətində Avropa universitetlərində təhsil alacaqlar. Belə ki, növbəti semestrdən magistr tələbələri Şükufə Əliyeva Granada Universitetində (İspaniya), Tural Veyisov Jaen Universitetində (İspaniya), bakalavr tələbəsi Fatimə Xəlilova isə Varşava Ekologiya və Menecment Universitetində (Polşa) təhsilini davam etdirəcək.
Qeyd edək ki, bu təşəbbüs Azərbaycan Texnologiya Universitetinin Strateji inkişaf planına və Elmi tədqiqat strategiyası, Beynəlmiləlləşmə və Keyfiyyət təminatı siyasətlərinə uyğun olaraq, elmi-tədqiqat fəaliyyətinin gücləndirilməsi, beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi və keyfiyyət siyasətinin həyata keçirilməsi məqsədini daşıyır.
ATU-da "Açıq qapı” günü keçirilib
Qış imtahan sessiyası ilə bağlı təşkil olunan “Açıq qapı” günündə valideynlər imtahan prosesini tələbələrin diqqətini yayındırmamaq üçün xüsusi otaqda monitor vasitəsilə izləyiblər.
Tədris işləri üzrə prorektor Raqif Hüseynov valideynlərə imtahan prosesi barədə məlumat verib, bildirib ki, monitorda əks olunan imtahan zallarında və auditoriyalarda gün ərzində 900-ə yaxın tələbə iştirak edir. Prorektor qeyd edib ki, Elm və Təhsil Nazirliyinin müvafiq qərarına əsasən İmtahan Qərargahı və Apellyasiya Komissiyası yaradılıb, bundan başqa sessiyanın obyektiv və şəffaf keçirilməsi məqsədilə otaqlar müşahidə kameraları ilə təchiz edilib, imtahan korpusunda təklif və müraciətlər qutusu yerləşdirilib.
Valideynlər müşahidə zamanı Apellyasiya Komissiyasının sədri Mehman Kərimov və İmtahan Komissiyasının sədri Cəsarət Şabanovla həmsöhbət olub, prosesin gedişinə dair suallar verib, neqativ halların qarşısının alınması məqsədilə lazımı tədbirlərin görülməsini yüksək qiymətləndirib, övladlarının biliyinin şəffaf və obyektiv qiymətləndirilməsi üçün yaradılan şəraitdən məmnunluq ifadə ediblər.
Tələbələrimiz üçün daha bir təqaüd təsis edildi
“ATS Food” MMC tərəfindən Azərbaycan Texnologiya Universitetinin tələbələri üçün xüsusi təqaüd təsis edilib.
ATU tələbələri üçün xüsusi təqaüd Azərbaycan Texnologiya Universiteti (ATU) ilə çörək və un məmulatlarının istehsalı üzrə ixtisaslaşan “ATS Food” MMC arasında mövcud əməkdaşlıq münasibətləri çərçivəsində təqaüd təsis edilib.
Bu barədə Azərbaycan Texnologiya Universitetinin rektoru v.m.i.e. dos. Yaşar Ömərovla ATS Food MMC-nin icraçı direktoru Tural Hacıyev arasında 26 yanvar 2024-cü il tarixdə keçirilən görüşdə razılaşma əldə olunaraq müvafiq saziş imzalanıb.
Razılaşmaya əsasən, xüsusi təqaüd universitetin “Qida mühəndisliyi”, “Şərabçılıq” və “Ekologiya mühəndisliyi” ixtisaslarında təhsil alan, ən yüksək akademik göstəricilərə malik 2 tələbəsinə veriləcək. Təqaüd hər tələbə üçün 100 manat məbləğində müəyyən olunub.
Qeyd edək ki, bu təşəbbüs Azərbaycan Texnologiya Universitetinin Strateji inkişaf planına, və Elmi tədqiqat strategiyası, Beynəlmiləlləşmə və Keyfiyyət təminatı siyasətlərinə uyğun olaraq, elmi-tədqiqat fəaliyyətinin dəstəklənməsi, universitet-sənaye əməkdaşlığının gücləndirilməsi və keyfiyyət siyasətinin həyata keçirilməsi məqsədini daşıyır.
Cari ilin 26 yanvar tarixində “ATS Food” MMC-də baş tutan görüşdə ötən ilin oktyabr ayında imzalanmış Əməkdaşlıq memorandumunun reallaşdırılması imkanları, əməkdaşlığın perspektivləri, tələbata uyğun kadr hazırlığı və birgə tədbirlərin keçirilməsi məsələləri də müzakirə edilib. Görüş çərçivəsində ATU nümayəndə heyəti “ATS Food” MMC-yə məxsus "Çörəkçi" zavoduna səfər edərək zavodun fəaliyyəti, istifadə olunan texnoloji maşınlar və texnologiyalar ilə ətraflı tanış olub, bu müəssisədə ATU tələbələrinin istehsalat təcrübəsinin təşkili məsələsi yerində müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, ATU tələbələri üçün xüsusi təqaüd ötən ilin dekabrında mövcud əməkdaşlıq çərçivəsində “Azəralüminium” MMC tərəfindən də təsis edilib. Ümumiyyətlə, universitet-sənaye əlaqələrinin gücləndirilməsini hədəfləyən Azərbaycan Texnologiya Universiteti son 1 ildə bir çox iri sənaye müəssisələri ilə əməkdaşlıq memorandumları imzalayıb, mövcud əlaqələri genişləndirib.