Universitetimizdə ən son xəbərləri buradan əldə edin.
Azərbaycan Texnologiya Universiteti ilə “ATS Food” MMC arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Bu məqsədlə “ATS Food” MMC nümayəndələri Azərbaycan Texnologiya Universitetində olub. Qarşılıqlı əməkdaşlığın imkanları və perspektivləri müzakirə edildikdən sonra hər iki müəssisə arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Sənədi Azərbaycan Texnologiya Universitetinin rektoru v.m.i.e. Yaşar Ömərovla “ATS Food” MMC-nin icraçı direktoru Tural Hacıyev imzalayıb.
Memorandum elmi nailiyyətlərin müəssisədə tətbiqi, təcrübə proqramları, fənn proqramlarının uyğunlaşdırılması, təlim mərkəzinin yaradılması, məzunların işlə təminatı kimi məsələləri əhatə edir.
Qeyd edək ki, “ATS Food” ölkədə qida sənayesi sektorunda fəaliyyət göstərən şirkətlər qrupudur. Şirkətin missiyası istehsal və emal sahələrini inkişaf etdirməkdir. ATS-in strukturuna un dəyirmanı, kombinə edilmiş qüvvəli yemlər zavodu, soya emalı zavodu, 2 çörək zavodu, unlu və qənnadı məmulatları fabrikləri daxildir.
İlham Əliyevin ilk dəfə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilməsindən 20 il ötür
Bu gün dövlət başçımız, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ilk dəfə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilməsindən 20 il ötür.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan həm döyüş meydanında, həm də siyasi arenada öz gücünü, qüdrətini bütün dünyaya göstərdi.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi kursunu layiqincə davam etdirməklə ölkəmizə böyük uğurlar qazandıran dövlət başçımıza bundan sonrakı fəaliyyətində də müvəffəqiyyətlər arzu edirik!
Ermənisan Silahlı Qüvvələrinin 2022-ci ilin sentyabrında dövlət sərhədində törətdiyi genişmiqyaslı təxribatdan 1 il ötür
Ermənisan Silahlı Qüvvələrinin 2022-ci ilin sentyabrında dövlət sərhədində törətdiyi genişmiqyaslı təxribatdan 1 il ötür.
2022-ci il sentyabrın 12-də gecə saatlarında Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Daşkəsən, Kəlbəcər və Laçın istiqamətlərində genişmiqyaslı təxribat törədib.
Genişmiqyaslı təxribatın qarşısı alınarkən Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 80 hərbi qulluqçusu şəhid olub.
Şəhid dolan Vətən oğullarını ehtiramla yad edirik. Allah rəhmət eləsin!
Azərbaycan Texnologiya Universitetində "Heydər Əliyev və Azərbaycan dili" mövzusunda dəyirmi masa keçirilib
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib. Daha sonra Ümumilli Lider Heydər Əliyevin və vətən uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə müşavir Şahmar Həsənov açıq elan edib. Heydər Əliyev ili çərçivəsində Universitetimizdə də silsilə tədbirlərin keçirildiyini qeyd edib. Azərbaycan dilinin dövlət dili statusuna yüksəlməsi yolunda Heydər Əliyevin göstərdiyi mübarizələrdən bəhs edib.
Daha sonra ictimai elmlər və multikulturalizm kafedrasının müəllimləri Lamiyə Bayramova "Azərbaycan dilinin inkişaf tarixi", baş müəllim Səlminə Abbasova "Azərbaycan dili və Heydər Əliyev", baş müəllim Mətanət Mustafayeva "Bəxtiyar Vahabzadə və ana dilimiz", baş müəllim Zəminə Novruzova "Ana dili milli-mənəvi dəyər kimi" mövzularında çıxış ediblər.
Tədbirdə Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəldikdən sonra milli dilimizin xilaskarı kimi tarixə öz imzasını qoymasından, yeritdiyi fəal və ardıcıl dil siyasətindən, Azərbaycan xalqının milli özünəqayıdış və milli azadlıq ruhuna qayıdışının böyük səbəbkarı olmasından bəhs edilib.
Azərbaycan Texnologiya Universitetində Avropa Kommissiyası tərəfindən maliyyələşdirilən “Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması” (ECAR) layihəsi ilə bağlı məlumatlandırma günü keçirilib.
Tədbir layihə çərçivəsində bu ilin 10-14 iyul tarixlərində tələbə və məzun işləri üzrə İspaniya Rektorlar Konfransının, eləcə də və İspaniya ali təhsil müəssisələrinin, həmçinin Fransa, Polşa və Litvadan olan tərəfdaşların iştirakı ilə Madriddə keçirilmiş səfər zamanı əldə olunan təlim nəticələrinin müzakirəsinə həsr olunub.
Görüşün əvvəlində Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin aparıcı mütəxəssisi, layihə meneceri İlahə Qurbanova sözügedən layihənin ümümi məqsədi, yerli və xarici tərəfdaşları, cari fəaliyyət planı, eyni zamanda yaradılacaq Azərbaycan Rektorlar Konfransının tərkibində yer alan komitələr barədə iştirakçılara məlumat verib.
Daha sonra beynəlxalq təlimdə Azərbaycan Texnologiya Universitetini təmsil etmiş tədris işləri üzrə prorektor Raqif Hüseynov və sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə müşavir Şahmar Həsənov çıxış edərək İspaniya Rektorlar Konfransının yaranması, İspaniya ali təhsil sistemində rolu, strukturu, fəaliyyət istiqamətləri, müvafiq komitələri, eyni zamanda İspaniya universitetlərində tələbələrlə iş üzrə məsələlərdə yeni strateji baxış, sektorlararası münasibətlər və koordinasiya ilə bağlı ətraflı məlumat veriblər.
Tədbir iştirakçıları maraqlandıran sualların cavablandırılması ilə yekunlaşıb.
Azərbaycan Texnologiya Universitetində Beynəlxalq Müəllimlər Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib
Əvvəlcə dövlət himni səsləndirilib. Daha sonra Vətən uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədris işləri üzrə prorektor Raqif Hüseynov açılış nitqi ilə çıxış edərək ATU müəllimlərinin universitet həyatında xidmətlərindən danışıb. Prorektor universitetin bütün müəllimlərini təbrik edib, elmi, pedaqoji fəaliyyətlərində yeni-yeni uğur və nailiyyətlər arzulayıb.
Tədbirdə elm və innovasiyalar üzrə prorektor v.m.i.e Mayıs Gülalıyev, sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə müşavir Şahmar Həsənov, strateji inkişaf və rəqəmsallaşma üzrə müşavir Mehman Kərimov, Tədris şöbəsinin müdiri Cəsarət Şabanov, Elmi Tədqiqat Mərkəzinin direktoru Qalibə Məmmədova çıxış edərək Azərbaycanda və dünyada müəllim peşəsinin tarixindən, gənc nəslin vətənpərvər ruhda yetişməsində rolundan, müəllim missiyasının dəyərlərindən bəhs edilib.