Universitetimizdə ən son xəbərləri buradan əldə edin.
ATU kollektivi Bərdə terroru şəhidlərini yad ediblər
Azərbaycan Texnologiya Universitetinin (ATU) kollektivi Bərdə terroru şəhidlərini yad ediblər
Azərbaycan Texnologiya Universitetinin Maşın mühəndisliyi və logistika kafedrasının müdiri Şakir Əliyevin rəhbərliyi ilə müəllim və tələbələrdən ibarət kollektiv Bərdə terroru şəhidlərini yad etmək üçün 28 oktyabr tarixində Bərdə şəhərinə səfər ediblər.
Bərdədə törədilən terror hücumları nəticəsində 26 dinc sakin şəhid olub. Onların arasında Azərbaycan Texnologiya Universitetinin 4-cü kurs qazi tələbəsi Qalib Hacıyevin atası Fazil Hacıyev də var. Qeyd edək ki, faciə baş verən zaman Qalib ön cəbhədə torpaqlarımızın azadlığı uğrunda döyüşürdü.
Səfər zamanı ATU kollektivi Qalibin atasının məzarını, eləcə də raket hücumlarına məruz qalan əraziləri, bu faciədə şəhid olmuş dinc sakinlərin xatirə lövhəsini ziyarət edib, önünə gül dəstələri düzüb, faciə qurbanlarının ruhuna dualar oxuyublar.
ATU ilə İstanbul Nişantaşı Universiteti  arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb
Azərbaycan Texnologiya Universiteti (ATU) ilə İstanbul Nişantaşı Universiteti (İNU) arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Bu münasibətlə hər iki universitet arasında onlayn görüş keçirilib. Görüşdə ATU-nun rektoru v.m.i.e dos. Yaşar Ömərov və İNU-nun rektoru prof. İlhami Çolak əməkdaşlığın perspektivlərindən, hər iki universitet üçün əhəmiyyətindən danışıb, birgə görüləcək işləri müzakirə ediblər.
Görüş çərçivəsində hər iki universitet haqqında hazırlanmış qısa təqdimatlar göstərilib, sonda əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Memorandumda Texnologiya Universiteti ilə Nişantaşı Universiteti arasında akademik və inzibati heyətin, eləcə də tələbələrin mübadiləsini həyata keçirmək, elmi-tədqiqat sahəsində əməkdaşlıq məsələləri nəzərdə tutulur.
Azərbaycan Texnologiya Universitetinin rəhbərliyi və kollektivi Anım Günü ilə əlaqədar Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edib
Azərbaycan Texnologiya Universitetinin rəhbərliyi və kollektivi Anım Günü ilə əlaqədar Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edib. Kollektiv Vətən uğrunda canından keçən şəhidlərin məzarını ziyarət edib, onların əziz xatirəsini ehtiramla yad edib.
ATU tələbələri "Mingəçevir Tekstil” fabriki ilə tanış olublar
Azərbaycan Texnologiya Universitetin Yüngül sənaye mühəndəsliyi və logistika fakültəsinin III kurs tələbələri professor Cahangir Hacıyevin rəhbərliyi ilə “Mingəçevir Tekstil” MMC – yə ekskursiya ediblər.
Tələbələr fabrikdə ipliyin alınmasının texnoloji proseslərini əyani olaraq izləyib, müəssisə ilə tanış olaraq müşahidələrini qeydə alıblar.
Ekskursiya çərçivəsində müəssisənin direktoru Əli Əsədov tələbələrimizlə görüşüb, gələcəyin kadrları ilə həmsöhbət olaraq müvafiq ixtisasa tələbat, perspektiv barədə danışıb, onları gələcəkdə “Mingəçevir Tekstil”də istehsalat təcrübəsinə dəvət edib.
2016-cı ildən fəaliyyət göstərən "Mingəçevir Tekstil” ölkənin aparıcı iplik istehsalçısıdır. Şirkət Almaniya, İsveçrə, Yaponiya və Türkiyə texnologiyaları əsasında "Ring" və "Open End" üsulu ilə iplik istehsal edir.