29 sentyabr, 2023-cü il tarixində Azərbaycan Texnologiya Universitetinin I korpusunda yerləşən “Port of Baku” təlim-tədris auditoriyasında “Startaplar: İdeyadan biznesə” adlı təlim təşkil olunacaqdır.
Startaplara maraq göstərən, universitetin innovativ ekosisteminin formalaşmasında iştirak etmək arzusunda olan və ən əsası, öz ideyalarını reallaşdırmaq istəyən tələbələr təlimdə iştiraka dəvət edilir.
Tədbirdən öncə universitetin həyətində ATU-nun şəhid məzun və tələbələrinin xatirəsinə ucaldılmış abidə ziyarət edilib, önünə gül dəstələri düzülüb.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi və Vətənin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsilə açıq elan edilib.
Sonra fəxri qonaqlar və ATU kollektivi üçün “44 Gün, 44 An” adlı sənədli film nümayiş etdirilib. 40 dəqiqə davam edən film zalda duyğulu anlar yaşadıb.
Daha sonra Azərbaycan Texnologiya Universitetinin rektoru v.m.i.e dos. Yaşar Ömərov çıxış edib, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun qüdrətindən, mübariz əsgər və zabitlərdən, o cümlədən ATU-nun Vətən Müharibəsinə qoşulan şəhid məzun və tələbələrindən danışıb.
YAP Gəncə Şəhər təşkilatının sədri Bayram Aslanov isə çıxışında Azərbaycan gəncliyinin vətənpərvər ruhda yetişməsindən, İkinci Qarabağ Müharibəsində şəhid və qazilərin misilsiz qəhrəmanlıqlarından bəhs edib.
Gəncə şəhidi Nurhan Abbasovun anası Səidə Abbasova bütün şəhid anaları timsalında çıxış edərək öz duyğulu hisslərini bölüşüb.
Tədbirdə həm də Azərbaycan Texnologiya Universitetinin magistratura pilləsinin birinci kurs tələbəsi, Vətən müharibəsi şəhidi Anar Qarayevin qardaşı Allahverdi Qarayev, Gəncə şəhidi Mərhab Əliyevin qardaşı, Vətən müharibəsi iştirakçısı Şöhrət Əliyev, Azərbaycan Texnologiya Universitetinin qazi tələbəsi Gündüz Abdullayev çıxış edərək 44 günün həm ağrılı, həm də qürurlu anlarından danışıblar.
ATU-nun qazi məzununun valideyni, eyni zamanda Maşın mühəndisliyi və logistika kafedrasının müdiri dos. Şakir Əliyev və universitetinin əməkdaşı, I Qarabağ müharibəsi qazisi İsfəndiyar Hacıyev həmin illəri bir daha xatırlayaraq bütün şəhidlərə Allahdan rəhmət diləyib, universitetin şəhid tələbə və məzunlarının ailələrinə və qazi tələbələrə diqqətinin nümunə olduğunu qeyd edərək öz təşəkkürlərini bildiriblər.
Hibrid qaydada baş tutan konfransın plenar iclası ATU-da keçirilib.
Tədbirdən öncə Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstü və ATU-nun şəhid tələbə və məzunlarının abidəsi ziyarət edilib, önünə gül dəstələri düzülüb.
İclas Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsilə açıq elan edilib. Ardınca Vətənimizin bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
ATU-nun rektoru v.m.i.e. dos. Yaşar Ömərov giriş sözü ilə çıxış edib. Konfransın mövzusunun aktuallığından danışıb, konfransa 10 ölkədən 121 məqalənin göndərildiyini qeyd edib.
Daha sonra İKSAD-ın prezidenti Dr. Mustafa Latif Emek, Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli, Azərbaycan Mili Elmlər Akademiyasının vitse prezidenti akademik Rasim Əliquluyev çıxış edərək konfransın işinə uğurlar arzu ediblər.
Plenar iclasda Azəralüminium MMC Gəncə İstehsalat Kompleksinin direktoru Cəmil Səfərov və ATU İnnovasiya Mərkəzinin direktoru Şamo Salayevin məruzələri dinlənilib.
İclas zamanı İKSAD-ın Azərbaycan təmsilçisi Əlvan Cəfərov ATU-nun rektoru v.m.i.e. Yaşar Ömərova İKSAD-ın təltifnaməsini təqdim edib. Y.Ömərov isə İKSAD rəhbərliyinə hədiyyə etdiyi "Şuşa" tablosunu təqdim edib.
Konfrans öz işini 15 istiqamət üzrə bölmələrdə davam etdirib. Panellərin bir hissəsi Türkiyədə təşkil olunub.
11 bölmə ATU-da, 4 bölmə isə onlayn təşkil edilib.
Beynlxalq konfransa 10 ölkədən 121 məqalə göndərilib.
Görüşdə Azərbaycan Texnologiya Universitetinin rektoru v.m.i.e dos. Yaşar Ömərov, Elm və Təhsil Nazirliyinin nəzdində olan Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar Elmi Tədqiqat institutunun əməkdaşları - Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, İlham Şahmuradov, eləcə də biologiya elmləri doktorları professor Səftər Süleymanov, dosent Şahniyar Bayramov, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun icraçı direktoru Ələmdar Məmmədov, Korçay Dövlət Təbiət Qoruğunun direktoru İlham Məmmədov iştirak ediblər.
Görüşdə Azərbaycan Texnologiya Universiteti və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar Elmi Tədqiqat İnstitutu arasında əməkdaşlığın qurulması məsələləri müzakirə edilib.
Görüş zamanı birgə elmi araşdırmaların aparılması, birgə elmi tədbirlərin, konfransların, seminarların təşkili, gənc tədqiqatçılara dəstək, birgə kadr yetişdirilməsi, doktorantlara rəhbərlik və.s kimi məsələlərlə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycan Texnologiya Universitetinin Qida mühəndisliyi və ekspertiza kafedrasının müdiri, biologiya elmləri doktoru, professor Əhəd Nəbiyev 75 illik yubileyi və elmi pedaqoji fəaliyyətinin 55 illiyi münasibətilə elm və təhsil naziri cənab Emin Əmrullayevin müvafiq əmrilə fəxri fərmanla təltif edilib.