Azərbaycan Texnologiya Universiteti (ATU), Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyəti və Gəncə Şəhər Birləşmiş Xəstəxanasının (GŞBX) birgə təşkilatçılığı ilə tələbələr üçün "Ailə dəyərlərinin formalaşdırılması: ənənələr və müasirlik" mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbiri ATU-nun sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Şahmar Həsənov giriş sözü ilə açıb, mövzunun aktuallığından danışaraq tədbir iştirakçılarını təqdim edib.
Daha sonra GŞBX-nın direktor müavini Yalçın Babayev çıxış edərək sağlam gələcək naminə keçirilən maarifləndirici tədbirlərin əhəmiyyətindən bəhs edib.
Tədbir çərçivəsində ailə həkimi-terapevt Tükəzban Məmmədova "Reproduktiv sağlamlıq", Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin nümayəndəsi Xalidə Mete "Ailə dəyərlərinin formalaşdırılması", GŞBX-nın hüquqşünası Hadı Hüseynov "Erkən evlilik və qohum evlilikləri", GŞBX-nın psixoloqu Zahid Tağıyev "Müasir dünyada sağlam seçimlər" başlıqlı məruzələrlə çıxış edib, sağlam və möhkəm ailə təməlinin formalaşdırılmasının sağlam cəmiyyət üçün əhəmiyyətindən danışıblar.
Sonda çıxışçılar tələbələrin ünvanladığı sualları cavablandırıblar.
Universitetin fəaliyyətində prioritet istiqamətlərdən biri ətraf mühitin qorunması, dayanıqlılığın artırılması və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə (SDG) uyğun fəaliyyətin təşkili hesab olunur. Bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlər universitetin sosial məsuliyyətinin və strateji inkişafının əsas tərkib hissəsidir.
Bu məqsədlə 2025-ci ilin aprel ayında tədbirlər planının hazırlanması və universitet rəhbərliyinin, eləcə də “Ətraf mühitin mühafizəsi” kafedrasının aparıcı alimlərindən ibarət olacaq “Dayanıqlılıq Komissiyası”nın yaradılması nəzərdə tutulur.
Universitetin Strateji İnkişaf Planında (SİP) qeyd olunduğu kimi, Komissiyanın yaradılmasında əsas məqsəd universitetin sosial, iqtisadi və ekoloji sahələrdə davamlı inkişafını təmin etmək, inkişaf strategiyalarını formalaşdırmaq, müvafiq layihələr hazırlamaq və onların icrasına nəzarət etmək olacaqdır.
Komissiyanın fəaliyyət istiqamətləri aşağıdakılardan ibarət olacaqdır:
• Resurslardan səmərəli istifadə;
• Ətraf mühitin mühafizəsi və ekoloji təhlükəsizliyin təmin edilməsi;
• Sosial rifahın yaxşılaşdırılması;
• Universitetdə yaşıl iqtisadiyyat və ekoloji mədəniyyətin təşviqi;
• Uzunmüddətli inkişaf üçün innovativ həllərin hazırlanması və tətbiqi.
Qeyd edək ki, ATU ətraf mühitin qorunması, ekoloji dəyərlərin təbliği və dayanıqlılığın artırılması istiqamətində sistemli tədbirlərin görülməsi ilə gələcək nəsillərə sağlam və təhlükəsiz mühitin ötürülməsini özünün əsas prioritet vəzifələrindən biri kimi müəyyən edib.
Azərbaycan Texnologiya Universitetində (ATU) təcrübəli professorların iştirakı ilə gənc müəllimlər üçün ustad dərsləri təşkil olunur. Bu çərçivədə İdarəetmə kafedrasının müdiri, professor Fizuli Məmmədov tərəfindən master-klass keçirilib.
Təlimlərdə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən İdarəetmə, İqtisadiyyat, Turizm sənayesinin təşkili, İctimai elmlər və multikulturalizm, Xarici dillər kafedralarının gənc müəllimləri iştirak ediblər.
Professor Fizuli Məmmədov müasir təlim metodlarına uyğun olaraq “Yaradıcı düşüncə metodları” mövzusunda ustad dərsi təqdim edərək, yaradıcı yanaşmanın tədrisdə tətbiqi, tələbələrin motivasiyasının artırılması üsulları və innovativ pedaqoji metodlardan istifadənin əhəmiyyəti barədə geniş məlumat verib.
Ustad dərsi zamanı professor öz zəngin pedaqoji təcrübəsindən nümunələr paylaşaraq, gənc müəllimlərin üzləşə biləcəyi çətinliklər və onların həlli yolları barədə praktik tövsiyələrini də bölüşüb.
Təlim interaktiv müzakirə formatında təşkil olunub, iştirakçılar suallarını ünvanlayaraq fikir mübadiləsi aparıblar.
İsveçin Kral Texnologiya İnstitutu (KTH) tərəfindən Azərbaycan Texnologiya Universitetinin tərəfdaş olduğu, Avropa Birliyinin maliyyəsi, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) koordinatorluğu ilə həyata keçirilən “Azərbaycan Universitetlərində Yaşıl və Dayanıqlı Qlobal İqtisadiyyatın Təkmilləşdirilməsi: Bərpa Olunan Enerji və İqlim Dəyişikliklərinin Azaldılması” (REFRESH) Erasmus+ KA2 layihəsi çərçivəsində "VLS lab" - vurtual laboratoriyanın təşkilinə dair onlayn təlim keçirilib.
Təlimdə Azərbaycan Texnologiya Universitetinin Ətraf mühitin mühafizəsi, Kompüter mühəndisliyi və telekommunikasiya kafedralarının əməkdaşları, İKT şöbəsinin müdiri Nofəl Hacıyev və Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin beynəlxalq layihələr üzrə mütəxəssisi Ramidə Xəlilova iştirak edib.
Təlimin sonunda iştirakçıların virtual laboratoriyanın qurulmasıma dair sualları cavablandırılıb.
Azərbaycan Texnologiya Universiteti (ATU) ilə Təhsilin İnkişafı Fondu (TİF) arasında “TələbəPlus” layihəsi çərçivəsində əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Bu məqsədlə baş tutan görüşdə ATU və TİF-in rəhbərliyi, Kapital Bankın nümayəndələri, professor-müəllim heyəti və tələbələr iştirak edib.
Görüş zamanı ATU-nun rektoru Yaşar Ömərov vahid tələbə kartlarının istifadəyə verilməsinin təhsil sahəsində mühüm yeniliklərdən olduğunu bildirib və bu yeniliyin tələbələrin akademik və sosial imkanlarını genişləndirəcəyinə əminlik ifadə edib.
TİF-in İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov Yaşar Ömərovu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Azərbaycan Texnologiya Universitetinin rektoru təyin edilməsi münasibətilə təbrik edib, daha sonra layihənin əhəmiyyətindən danışaraq bütün ölkə üzrə tələbələrin eyni güzəşt və endirimlərdən yararlanmalarını təmin etmək, eyni zamanda onların sosial həyatına dəstək göstərmək məqsədi daşıdığını bildirib.
Görüşdə qeyd olunub ki, alış-veriş mərkəzlərində və tələbələrin ən çox istifadə etdiyi müxtəlif iaşə obyektlərində tələbələrə özəl güzəştlər edilməsi üçün TİF öz tərəfdaşları ilə birlikdə 200-dən artıq şirkətlə razılaşma əldə edib. Bundan əlavə, Mədəniyyət Nazirliyi ilə əldə olunan ilkin razılaşmaya əsasən, muzeylər, qalereyalar və sərgi salonlarında tələbələr üçün xüsusi güzəştlər nəzərdə tutulur.
Müzakirələrdən sonra ATU-nun rektoru Yaşar Ömərovla TİF-in İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov “TələbəPlus” layihəsi çərçivəsində əməkdaşlıq müqaviləsinə imza atıblar.
Qeyd edək ki, TİF-in Kapital Bank və “Visa” beynəlxalq ödəmə texnologiyaları şirkəti ilə əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilən “TələbəPlus” layihəsi vahid tələbə kartlarının tətbiq edilməsini nəzərdə tutur. Layihə çərçivəsində ilkin olaraq yeni tədris ilindən 150 min tələbə kartının istifadəyə verilməsi planlaşdırılır.
Azərbaycan Texnologiya Universitetində (ATU) “Nar” mütəxəssisləri tərəfindən tələbələr üçün “Mobil Rabitənin Əsasları” mövzusunda təlim keçirilib.
Təlim çərçivəsində müvafiq ixtisas üzrə təhsil alan tələbələr mobil texnologiyaların inkişafı, GSM şəbəkəsinin quruluşu, Əşyaların İnterneti (IoT), 5G texnologiyaları, mobil rabitə strukturu, simsiz ötürmə şəbəkələri və tezliklərin idarə edilməsi kimi mövzularla tanış olublar. İnteraktiv formatda keçirilən təlimdə tələbələr qruplar halında keçilən mövzular ətrafında müzakirə aparıblar.
Qeyd edək ki, təlim ATU-da təsis edilən “Nar” laboratoriyasında baş tutub. ATU-nun “Nar” ilə əməkdaşlığı nəticəsində, tələbələrin mobil texnologiyalarla işləmək və real şəbəkədə təcrübə qazanmaq məqsədilə ərsəyə gələn laboratoriya cari ilin oktyabrında istifadəyə verilib.