Azərbaycan Texnologiya Universitetinin Mətbuat xidmətinin rəhbəri
Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib
Azərbaycan Texnologiya Universitetində (ATU) Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. Universitetin rektoru, Elmi Şura sədri Yaşar Ömərov kvorumun mövcudluğunu nəzərə alaraq iclası açıq elan edib və gündəlikdə duran məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
İclasda strateji inkişaf və rəqəmsallaşma məsələləri üzrə müşavir Toğrul Sadıqov Strateji İnkişaf Planının 2025-ci il üzrə icrasına dair hesabatla çıxış edib.
Daha sonra Keyfiyyətin Təminatı və Audit şöbəsinin müdiri Qədir Novruzov keçirilmiş sorğuların nəticələrinə dair hesabat məruzəsi ilə çıxış edib.
Tədrisin təşkili və idarə edilməsi şöbəsinin müdiri Cəsarət Şabanov hazırladığı “Kredit sistemi ilə təhsil alan tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsi üçün Təlimat” kitabçasının nümunəsini təsdiq üçün Elmi Şuraya təqdim edib. Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor Şahmar Həsənov isə ştat cədvəlində dəyişiklik təklifi ilə çıxış edib.
İclasda səsləndirilən məsələlər müzakirə olunaraq müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Azərbaycan Texnologiya Universitetinin Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) hesabat-seçki konfransı keçirilib
Azərbaycan Texnologiya Universitetində (ATU) Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) hesabat-seçki konfransı təşkil olunub. Tədbirdə elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektor Sahil Həmidov, Elmi Tədqiqat Mərkəzinin direktoru Qalibə Məmmədova, Qida mühəndisliyi fakültəsinin dekanı Mehman İsmayılov, İnnovasiya Mərkəzinin müdiri Elnur Əhmədov, TEC sədri Aysel Məmmədli, fakültə TEC sədrləri və üzvləri iştirak ediblər.
Konfransda TEC sədri Aysel Məmmədli cəmiyyətin illik elmi fəaliyyəti barədə geniş hesabat məruzəsi ilə çıxış edib. Daha sonra fakültə TEC sədrləri çıxış edərək TEC-in fakültələr üzrə həyata keçirdiyi fəaliyyətlərdən, əldə olunan nailiyyətlərdən bəhs ediblər. Çıxışlarda TEC-in tələbələrin elmi biliklərinin artırılmasına və intellektual səviyyələrinin yüksəldilməsinə müsbət və səmərəli təsir göstərdiyi xüsusi vurğulanıb, eyni zamanda fəaliyyətin daha da genişləndirilməsi məqsədilə təkliflər səsləndirilib.
Konfrans TEC-in Şura üzvlərinin seçilməsi ilə öz işini yekunlaşdırıb. Ardınca TEC-in yeni tərkibdə ilk iclası keçirilib.
ATU əməkdaşı fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülüb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 09.01.2026-cı il tarixli qərarı ilə Azərbaycan Texnologiya Universitetinin (ATU) Ətraf mühitin mühafizəsi kafedrasının əməkdaşı İmmi Əliyevaya 2426.01 – Ekologiya ixtisasında biologiya elmləri elm sahəsi üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi verilib.
Təbrik edirik!
Azərbaycan multikulturalizm modeli “Zayed” müstəvisində
Müasir dünyada ksenofobiya, dini dözümsüzlük və etnik münaqişələrin artdığı bir dövrdə humanizm və sülh ideyalarını təbliğ edən liderlərin fəaliyyəti xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2026-cı il üzrə nüfuzlu “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı” (Zayed Award for Human Fraternity) ilə təltif edilməsi, ölkəmizin onilliklər ərzində formalaşdırdığı tolerantlıq mühitinin və dövlət başçısının qlobal sülhə verdiyi töhfələrin beynəlxalq səviyyədə ən yüksək təsdiqidir.
Bu mükafat 2019-cu ildə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin qurucusu Şeyx Zayed bin Sultan Al Nayanın irsini yaşatmaq məqsədilə təsis edilib. Mükafatın ilk fəxri laureatları elə sənədi imzalayan iki böyük dini lider - Papa FransiskŞeyx Əhməd ət-Tayyeb olublar. Mükafat yalnız sülh bəyanatları verən deyil, bu ideyaları real əməllərə çevirən şəxsiyyətlərə təqdim olunur. İlham Əliyevin bu mükafata layiq görülməsi, onun rəhbərliyi ilə Azərbaycanın fərqli dinlərin və mədəniyyətlərin harmonik şəkildə bir arada yaşadığı nadir bir məkana çevrilməsinin nəticəsidir.
Azərbaycanın bu ali mükafata gedən yolu təsadüfi uğurlardan deyil, düşünülmüş və sistemli bir strategiyadan keçir. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə multikulturalizm ölkədə sadəcə bir dözümlülük mühiti deyil, həm də qanunvericiliklə tənzimlənən və dövlət institutları tərəfindən dəstəklənən bir modelə çevrilmişdir. Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin yaradılması və ali təhsil müəssisələrində bu sahənin elmi əsaslarla tədris olunması, Azərbaycanın gələcək nəsillərini “insan qardaşlığı” prinsipləri ruhunda yetişdirmək hədəfinin göstəricisidir. “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı” məhz bu institusional yanaşmaya - fərqlilikləri bir zənginlik kimi idarə etmək bacarığına verilən qiymətdir.
Ən mühüm məqamlardan biri Prezident İlham Əliyevin  təşəbbüsü ilə 2008-ci ildən start götürən  “Bakı Prosesi”dir. Bu platforma Şərq ilə Qərb, İslam dünyası ilə Xristian dünyası arasında körpü rolu oynayır. Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun mütəmadi olaraq Bakıda keçirilməsi, Azərbaycanın qlobal humanitar gündəliyi müəyyən edən mərkəzlərdən birinə çevrilməsini təmin etmişdir. “Zayed” mükafatı bu fəaliyyətin qlobal miqyasda nə qədər zəruri olduğunu bir daha sübut etdi.
Dinlərarası harmoniyanın Azərbaycan modeli dünya üçün bir örnəkdir. Prezident İlham Əliyevin “Multikulturalizm Azərbaycanın həyat tərzidir” fəlsəfəsi ölkədəki bütün dini konfessiyaların dövlət tərəfindən bərabər dəstəklənməsində özünü göstərir. Mükafat komitəsi bu təltiflə həm də Azərbaycandakı bu daxili sabitliyi və fərqli inanclara olan dərin hörməti yüksək qiymətləndirmişdir. Eyni zamanda, Heydər Əliyev Fondunun Vatikanda xristian katakombaların, Fransada kilsələrin,  dünyanın müxtəlif yerlərində dini abidələrin bərpasındakı rolu bu humanitar missiyanın sərhədləri aşdığını və Azərbaycanın bəşəri irsə olan hörmətini nümayiş etdirir.
İnsan qardaşlığı yalnız dözümlü olmaq deyil, həm də çətin anda dəstək olmaqdır. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın humanitar diplomatiyası həm pandemiya dövründə, həm də təbii fəlakətlər zamanı dini və irqi fərq qoymadan onlarla ölkəyə yardım əlini uzatması ilə yadda qalmışdır.
Bu mükafat Prezident İlham Əliyevin Cənubi Qafqazda yeni bir dövr - davamlı sülh və əməkdaşlıq erası yaratmaq səylərini əks etdirir. Otuz illik münaqişədən sonra Azərbaycanın sülh müqaviləsi və regional inteqrasiya təklifləri, intiqam deyil, birgəyaşayış və qardaşlıq prinsiplərinə əsaslanır. Bu cür uzaqgörənlik mükafat komitəsinin diqqətindən yayına bilməzdi, çünki insan qardaşlığı ən çox müharibədən sonrakı bərpa və barışıq proseslərində sınağa çəkilir.
Prezident İlham Əliyevin “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”na layiq görülməsi təkcə bir siyasi liderin uğuru deyil, bütövlükdə Azərbaycan xalqının əsrlər boyu yaşatdığı tolerantlıq mədəniyyətinin zəfəridir. Bu hadisə Azərbaycanın “yumşaq güc” diplomatiyasını gücləndirir və ölkəmizin beynəlxalq aləmdə dialoq, sülh və qarşılıqlı hörmət rəmzi kimi imicini möhkəmləndirir. Bu mükafat bir daha göstərdi ki, Azərbaycanın təklif etdiyi multikulturalizm modeli bəşəriyyətin gələcək birgəyaşayışı üçün ən optimal yoldur.