Son 20 ildə Azərbaycanın su təhlükəsizliyi və su ehtiyatlarının idarə olunması sahəsində qazanılan nailiyyətlər ölkənin strateji inkişafının əsas istiqamətlərindən birini təşkil edir. Prezident İlham Əliyevin yanvarın 12-də Bakı şəhəri və Abşeron yarımadasında su təchizatı, yağış və tullantı suları sistemlərinin təkmilləşdirilməsinə dair 2026−2035-ci illər üçün Dövlət Proqramına həsr olunan müşavirədəki çıxışı bu sahədəki uğurları və gələcək planları aydın şəkildə əks etdirir.
Prezident İlham Əliyev çıxışında qeyd edib: “Biz son 20 il ərzində dörd böyük su anbarı inşa etmişik və bu su anbarlarının potensialı 500 milyon kubmetrdən çoxdur. Onların arasında xüsusilə “Taxtakörpü”, “Şəmkirçay” su anbarlarını qeyd etməliyəm. Əgər bu su anbarları tikilməsəydi, bu gün həm Bakının su təchizatı, həm də qərb zonasının su təchizatı böyük problemlərlə üzləşə bilərdi. “Taxtakörpü” su anbarı bizə imkan verdi ki, Samur çayının sularını “Ceyranbatan” su anbarına yığaq və orada ehtiyat yaransın. O cümlədən “Ceyranbatan” su anbarı tamamilə yenidən qurulmuşdur, yeni, müasir təmizləyici qurğular kompleksi inşa edilmişdir”.
Bu sitatlar son 20 ildə həyata keçirilən siyasətin əsas nəticələrini vurğulayır. Prezidentin rəhbərliyi ilə su təchizatı və meliorasiya sahəsi daim prioritet olub – 2005-ci ildən başlayaraq su problemləri ən ali səviyyədə müzakirə edilir və həll yolları tapılır.
Dövlət başçısının qeyd etdiyi kimi, ümumi tutumu 500 milyon kubmetrdən artıq olan dörd böyük su anbarı tikilib. Bunlar əsasən içməli su təminatı və suvarma üçün strateji əhəmiyyət daşıyır.
“Taxtakörpü” su anbarı Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması layihəsi çərçivəsində Şabran rayonu ərazisində inşa edilib. İnşasına 2007-ci ildə başlanılıb, açılış mərasimi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə 28 sentyabr 2013-cü ildə baş tutub. 8,71 kvadratkilometr sahəyə malik “Taxtakörpü” su anbarının ümumi su tutumu 270 milyon kubmetrdir. Gölün faydalı su həcmi 238,4 milyon kubmetrdir. Gil nüvəli torpaq bənd olan bu hidrotexniki qurğunun dibdən eni 754, hündürlüyü 142,5 metrdir. “Taxtakörpü” su anbarı Azərbaycanın ən hündür torpaq bəndli su anbarıdır. Bu da nəinki regionda, o cümlədən Avropada ən hündür torpaq bəndlərdən biridir. Buradakı qəza sutullayıcının uzunluğu 891, suqəbuledici qurğunun uzunluğu 43,6, enerji tunelinin uzunluğu isə 543 metrdir. Qapı şaxtası 56 metr dərinlikdədir.
Eyniadlı rayonda yerləşən “Şəmkirçay” su anbarının tutumu isə 164,5 milyon kubmetr, faydalı həcmi isə 156,3 milyon kubmetrdir. “Şəmkirçay” su anbarı bəndinin nüvə hissəsindən hündürlüyü 196 metrdir. Layihəyə əsasən orta illik su ehtiyatı 265,2 milyon kubmetr olan Şəmkirçay çayının sularını bu anbarda nizamlamaqla ildə 207,9 milyon kubmetr sudan istifadə olunur. 2014-cü ildə istismara verilən “Şəmkirçay” su anbarı regionların sosial-iqtisadi inkişafına olduqca vacib töhfədir və müstəqillik illərində reallaşdırılan ən mühüm layihələrdən biri kimi Azərbaycanın müasir tarixində mühüm yer tutur.
20 ildə tikilən və ya əsaslı yenidən qurulan iri su anbarlarıı sırasında ümumi su tutumu 20 milyon kubmetr, faydalı həcmi 18 milyon kubmetr olan “Tovuzçay” su anbarı da yer alır. Bu layihə 2016-cə ildə istifadəyə verilməklə regionun su təminatını gücləndirib. Layihənin icrası zamanı Tovuzçay çayı üzərində 8 aşırımlı avtomobil körpüsü tikilib, bəndə və ətraf kəndlərə gedən, ümumi uzunluğu 6800 metr olan avtomobil yolu yenidən qurulub.
Cəlilabad rayonu ərazisində Göytəpəçay məcrasında yerləşən, tənəzzül dövründə tikintisi yarımçıq alan “Göytəpə” su anbarı bərpa və tikinti işləri aparıldıqdan sonra 2010-cu ildə istifadəyə verilib. Ümumi həcmi 3,7 milyon kubmetr, faydalı həcmi isə 3,3 milyon kubmetr olan bu su anbarının istifadəyə verilməsi ilə Cəlilabadda kənd təsərrüfatının inkişafı sürətlənib və uzun müddət suvarma suyundan korluq çəkən ərazilərin su ilə təmin edilməsinə imkan yaranıb.
2005-ci ildə Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasında istifadəyə verilən “Heydər Əliyev” su anbarı 16 min hektardan artıq ərazini suvarma suyu ilə təmin etməklə yanaşı, həm də elektrik enerjisinə olan tələbatı qismən ödəyir. Qeyd edim ki, 100 milyon kubmetr su tutumu olan bu anbarın tikintisinə 1980-ci ildə ümummilli lideri Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə başlanmışdı. Lakin o, Moskvaya getdikdən sonra inşaat işləri yarımçıq qalmışdı. Heydər Əliyev yenidən siyasi hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra bu nəhəng obyektin tikintisi bərpa olunmuşdu.
İşğaldan azad olunmuş torpaqlarda aparılan quruculuq işləri çərçivəsində su anbarlarının bərpası və tikintisi xüsusi yer tutur. Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun azad olunmasından sonra işğal dövründə dağıdılmış və ya nəzarətdən çıxmış “Sərsəng”, “Suqovuşan”, “Xaçınçay”, “Köndələnçay”, “Zabuxçay” kimi su anbarları yenidən qurulub. Hazırda “Həkəriçay” və “Bərgüşadçay” su anbarlarının tikintisi davam etdirilir.
Prezident İlham Əliyevin su siyasəti uzunmüddətli və sistemli xarakter daşıyır. 2004-cü ildən başlayaraq içməli su proqramları qəbul olunub, ölkə üzrə su təminatı 40%-dən 73%-ə, Bakı və Abşeron üzrə 29%-dən 70%-ə çatdırılıb. Fasiləsiz su təminatı isə 95%-ə yüksəlmək üzrədir.
Bu siyasət nəticəsində Bakı və Abşeronun su təhlükəsizliyi təmin olunub.Qərb bölgəsi və digər rayonlar suvarma ilə təmin edilib. Azad edilmiş ərazilərdə su anbarlarının bərpası ilə Ermənistanın keçmiş su terroruna qarşı effektiv cavab verilib. Gələcək üçün 30-a yaxın yeni su anbarının tikintisi, magistral kanalların yenidən qurulması və Xəzər suyunun duzsuzlaşdırılması planlaşdırılır.
Azərbaycan su probleminə qarşı qlobal çağırışlara qarşı uğurlu model yaradıb. Prezidentin şəxsi nəzarəti və qətiyyəti sayəsində su təhlükəsizliyi ölkənin davamlı inkişafının ayrılmaz hissəsinə çevrilib ki, bu nailiyyətlər gələcək nəsillər üçün dayanıqlı su ehtiyatı vəd edir.

Over the past 20 years, the achievements gained in the field of water security and water resources management in Azerbaijan have constituted one of the main directions of the country’s strategic development. President Ilham Aliyev’s speech at the meeting dedicated to the State Program for 2026–2035 on improving water supply, rainwater, and wastewater systems in Baku city and the Absheron Peninsula, held on January 12, clearly reflects the successes achieved in this field and future plans.
In his speech, President Ilham Aliyev stated: “Over the past 20 years, we have built four large reservoirs, and the total capacity of these reservoirs exceeds 500 million cubic meters. Among them, I would especially like to mention the ‘Takhtakorpu’ and ‘Shamkirchay’ reservoirs. If these reservoirs had not been built, today both Baku’s water supply and the water supply of the western region could face serious problems. The ‘Takhtakorpu’ reservoir enabled us to collect the waters of the Samur River in the ‘Jeyranbatan’ reservoir and create reserves there. At the same time, the ‘Jeyranbatan’ reservoir has been completely reconstructed, and a new, modern complex of purification facilities has been built.”
These statements highlight the main results of the policy implemented over the past 20 years. Under the President’s leadership, the water supply and land reclamation sector has always been a priority-since 2005, water-related issues have been discussed and addressed at the highest level.
As noted by the Head of State, four large reservoirs with a total capacity of more than 500 million cubic meters have been built. These reservoirs are of strategic importance primarily for drinking water supply and irrigation.
The “Takhtakorpu” reservoir was constructed in the territory of Shabran district within the framework of the Samur–Absheron irrigation system reconstruction project. Construction began in 2007, and the opening ceremony took place on September 28, 2013, with the participation of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva. Covering an area of 8.71 square kilometers, the total water capacity of the “Takhtakorpu” reservoir is 270 million cubic meters, with a useful volume of 238.4 million cubic meters. This hydraulic structure, which has an earthfill dam with a clay core, has a base width of 754 meters and a height of 142.5 meters. The “Takhtakorpu” reservoir is the highest earthfill dam reservoir in Azerbaijan and one of the highest in Europe. The length of the emergency spillway is 891 meters, the water intake facility is 43.6 meters long, and the energy tunnel is 543 meters long. The gate shaft is 56 meters deep.
The capacity of the “Shamkirchay” reservoir, located in the district of the same name, is 164.5 million cubic meters, with a useful volume of 156.3 million cubic meters. The height of the dam’s core section is 196 meters. According to the project, by regulating the waters of the Shamkirchay River-whose average annual water resources amount to 265.2 million cubic meters-207.9 million cubic meters of water are used annually. Commissioned in 2014, the “Shamkirchay” reservoir has made a significant contribution to the socio-economic development of the regions and occupies an important place in Azerbaijan’s modern history as one of the most important projects implemented during the years of independence.
Among the large reservoirs built or substantially reconstructed over the past 20 years is the “Tovuzchay” reservoir, with a total capacity of 20 million cubic meters and a useful volume of 18 million cubic meters. Commissioned in 2016, this project strengthened water supply in the region. During implementation, an eight-span road bridge was built over the Tovuzchay River, and a 6,800-meter-long access road leading to the dam and surrounding villages was reconstructed.
Located on the Goytapachay riverbed in Jalilabad district, the “Goytapa” reservoir-whose construction had remained unfinished during the period of decline-was put into operation in 2010 after restoration and construction works. With a total capacity of 3.7 million cubic meters and a useful volume of 3.3 million cubic meters, the commissioning of this reservoir accelerated agricultural development in Jalilabad and enabled the provision of irrigation water to areas that had long suffered from water shortages.
The “Heydar Aliyev” reservoir, commissioned in the Nakhchivan Autonomous Republic in 2005 with the participation of President Ilham Aliyev, provides irrigation water to more than 16,000 hectares of land and partially meets electricity demand. It should be noted that construction of this reservoir, with a capacity of 100 million cubic meters, began in 1980 on the initiative of national leader Heydar Aliyev. However, after he moved to Moscow, construction was left unfinished. Following Heydar Aliyev’s return to political power, construction of this major facility was resumed.
Within the framework of reconstruction works carried out in the liberated territories, the restoration and construction of reservoirs occupy a special place. After the liberation of Karabakh and East Zangezur, reservoirs such as “Sarsang,” “Sugovushan,” “Khachinchay,” “Kondelenchay,” and “Zabukhchay,” which had been destroyed or left out of control during the occupation period, were restored. Currently, construction of the “Hakarichay” and “Bargushadchay” reservoirs is ongoing.
President Ilham Aliyev’s water policy is long-term and systematic in nature. Since 2004, drinking water programs have been adopted, increasing water supply coverage across the country from 40% to 73%, and in Baku and Absheron from 29% to 70%. Continuous water supply is approaching 95%.
As a result of this policy, water security in Baku and Absheron has been ensured, while the western region and other districts have been provided with irrigation. The restoration of reservoirs in the liberated territories has served as an effective response to Armenia’s former water terrorism. Looking ahead, plans include the construction of nearly 30 new reservoirs, reconstruction of main canals, and desalination of Caspian Sea water.
Azerbaijan has created a successful model in response to global challenges related to water scarcity. Thanks to the President’s personal oversight and determination, water security has become an integral part of the country’s sustainable development, promising resilient water resources for future generations.