Azərbaycan Texnologiya Universitetində (ATU) Kapital Bank mütəxəssislərinin kibertəhlükəsizlik mövzusunda təlimləri keçirilib. Təlim ATU-nun aktiv tərəfdaşlarından olan Kapital Bankın ölkə üzrə təşkil etdiyi maarifləndirici “Dayan, Düşün, Dəqiqləşdir” kampaniyası çərçivəsində baş tutub.
Təlimlərdə Kapital Bank-ın Təhlükəsizlik Departamentinin direktor müavini Emil Qasımov, Fraud halları və rəqəmsal əməliyyatların araşdırılması şöbəsinin müdiri Nəsib Süleymanov və bankın Gəncə filialının müdiri Vüqar Paşayev çıxış edərək, kiberdələduzluğun növləri, real dələduzluq nümunələri, müdafiə üsulları və bankın təhlükəsizlik mexanizmləri barədə iştirakçılara geniş məlumat veriblər.
Bank nümayəndələri baş vermiş real dələduzluq halları barədə danışaraq, vətəndaşların emosional vəziyyətlərindən sui-istifadə edildiyini xüsusilə vurğulayıblar. Bir sıra hallarda, vətəndaşların telefon zəngləri və müxtəlif sosial şəbəkələr vasitəsilə aldadılması qeyd edilib. Həmçinin, vətəndaşlara plastik kartlarını 3-cü şəxslərə istifadəyə verilməsinin yolverilməz olduğu bildirilib. Bank nümayəndələri qeyd ediblər ki, kart məlumatlarının paylaşılması dələduzluq halları üçün birbaşa imkan yaradır və hər kəs sadə kibergigiyena qaydalarını bilmək və əməl etməklə özünü dələduzlardan qoruya bilər. Təlimin yekununda iştirakçılarla interaktiv sual-cavab sessiyası keçirilib, tələbə və əməkdaşların gündəlik həyatda rastlaşdığı real dələduzluq situasiyaları müzakirə olunub və bank nümayəndələri tərəfindən auditoriyanın sualları cavablandırılıb.

At the Azerbaijan Technological University (ATU), specialists from Kapital Bank conducted training sessions on cybersecurity. The training was organized within the nationwide awareness campaign “Stop, Think, Verify,” initiated by Kapital Bank, one of ATU’s active partners.
During the sessions, Emil Gasimov, Deputy Director of the Security Department of Kapital Bank; Nasib Suleymanov, Head of the Fraud and Digital Operations Investigation Department; and Vugar Pashayev, Manager of the Ganja branch of the bank, spoke to participants about the types of cyber fraud, real fraud cases, defense methods, and the bank’s security mechanisms.
Bank representatives discussed real fraud incidents, emphasizing that fraudsters often exploit the emotional state of citizens. They highlighted cases in which individuals were deceived through phone calls or various social media platforms. Participants were also warned that it is unacceptable to allow third parties to use their plastic bank cards. The representatives noted that sharing card information directly enables fraudulent activities, and that everyone can protect themselves from fraudsters by knowing and following simple cyber hygiene rules.
At the end of the training, an interactive Q&A session was held with the participants. Real-life fraud situations encountered by students and staff in their daily lives were discussed, and the audience’s questions were answered by the bank representatives.