Azərbaycan Texnologiya Universitetinin (ATU) rektoru Yaşar Ömərov, elm və innovasiyalar üzrə prorektor v.m.i.e., elm və xarici əlaqələr üzrə müşavir Sahil Həmidov və Qida mühəndisliyi fakültəsinin dekanı Mehman İsmayılov Veysəloğlu Şirkətlər Qrupuna məxsus “Ulduz” Şokolad Fabrikinə və “Xonça” Fabrikinə səfər ediblər.
Səfər çərçivəsində müvafiq olaraq hər iki müəssisədə – “Ulduz” Şokolad Fabrikinin icraçı direktoru Kazım Babayev, eləcə də “Xonça” Fabrikinin rəhbəri Rəhman Ələkbərov ilə görüş keçirilib, gələcək əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.
Daha sonra ATU rəhbərliyi fabriklərin iş prinsipi, tətbiq olunan müasir texnologiyaları, kadr tələbatı ilə yaxından tanış olub, mütəxəssisləri ilə müzakirələr aparıblar.
Qeyd edək ki, 2001-ci ildən fəaliyyət göstərən "Ulduz" Şokolad Fabriki nəinki Azərbaycanda, bütün Qafqazda ən böyük və ən çox istehsal gücünə sahib, tam avtomatlaşdırılmış şokolad fabriklərindən biridir. 9 fərqli texnologiyanın tətbiq olunduğu müəssisədə 300 nəfər işçi çalışır. “Ulduz” milli brendi 200-dən çox məhsul çeşidi ilə 20-dən çox ölkəyə ixrac olunur.
2016-cı ildən əsası qoyulan “Xonça” fabriki isə şirniyyat və un məmulatlarının istehsalı, ketrinq xidmətləri üzrə fəaliyyət göstərir. Müəssisədə il ərzində 8 000 ton məhsul istehsal edilir. 800 iş yerinə malik bu fabrikdə Fransa, Almaniya, Avstriya, Rusiya və Ukraynada xüsusi təlim keçmiş texnoloqlar və işçi heyəti çalışır.

The rector of Azerbaijan Technological University (ATU), Yashar Omarov, Vice-Rector for Science and Innovation (acting), Advisor for Science and Foreign Relations, Sahil Hamidov and Dean of the Faculty of Food Engineering, Mehman Ismayilov visited the “Ulduz” Chocolate Factory and the “Xonça” Factory, both part of the Veyseloglu Group of Companies.
During the visit, meetings were held at both facilities-with Kazim Babayev, Executive Director of the “Ulduz” Chocolate Factory, and Rahman Alekberov, Head of the “Xoncha” Factory-to discuss prospects for future collaboration.
The ATU leadership also familiarized themselves with the operational principles of the factories, the modern technologies in use, and the staffing needs, engaging in discussions with the specialists.
It’s worth noting that the “Ulduz” Chocolate Factory, operating since 2001, is one of the largest and most highly automated chocolate factories not only in Azerbaijan but across the Caucasus region. The facility employs 300 workers and utilizes nine different technologies. The “Ulduz” national brand offers over 200 product varieties and exports to more than 20 countries.
Founded in 2016, the “Xoncha” Factory specializes in the production of confectionery and bakery products, as well as catering services. The factory produces 8,000 tons of products annually and provides 800 jobs. Its workforce includes technologists and staff trained in France, Germany, Austria, Russia, and Ukraine.