Azərbaycan Texnologiya Universitetində (ATU) Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi (EATDA) tərəfindən Gəncə və ətraf rayonların elm və ali təhsil ictimaiyyətinə açıq info-sessiya keçirilib.
Tədbirdə giriş sözü ilə ATU-nun elm və innovasiyalar üzrə prorektoru v.m.i.e., elm və xarici əlaqələr üzrə müşaviri Sahil Həmidov çıxış edərək info-sessiyanın əsas məqsədinin süni intellekt alətlərindən istifadə etməklə elmi tədqiqatların keyfiyyətinin artırılması və bu prosesin daha səmərəli təşkili yollarının təqdim edilməsi olduğunu bildirib, bu kimi tədbirlərin elmi potensialın artırılmasında və yeni imkanların tanıdılmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Daha sonra info-sessiyanı EATDA-nın Elmi müəssisələrlə iş şöbəsinin əməkdaşı Nərminə Abdullayeva davam etdirərək “Scopus” elmmetrik bazasından səmərəli istifadə və “Scopus AI” süni intellekt alətinin imkanları barədə təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda “Scopus” elmmetrik bazasında əhatəli ədəbiyyat və etibarlı jurnal axtarışı strategiyaları, tədqiqat trendlərinin, istinadların və tədqiqat təsirlərinin təhlili, “Scopus”un süni intellekt alətindən səmərəli istifadə etməklə tədqiqata ayrılan vaxta qənaət və s. kimi mövzular əhatə olunub.
Bu fəaliyyət SDG 4 (Keyfiyyətli təhsil) və SDG 9 (Sənaye, innovasiya və infrastruktur) ilə uyğunluq təşkil edir. Elmi tədqiqatlarda süni intellekt alətlərinin tətbiqi məlumatların daha səmərəli analizinə imkan yaradır. Bu yanaşma tədqiqat keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və innovasiya proseslərinin sürətləndirilməsinə şərait yaradır. Nəticədə elmi potensialın güclənməsi təmin olunur.

An open info-session for the scientific and higher education community of Ganja and surrounding regions was held at the Azerbaijan Technological University (ATU) by the State Agency for Science and Higher Education (EATDA).
In the opening speech, ATU’s acting Vice-Rector for Science and Innovation and Advisor for Science and Foreign Relations, Sahil Hamidov, emphasized that the main objective of the session was to enhance the quality of scientific research through artificial intelligence tools and to present more efficient methods for organizing this process. He highlighted the importance of such events in strengthening scientific potential and introducing new opportunities.
Following this, the session continued with a presentation by Nermine Abdullayeva, an employee of EATDA’s Department of Scientific Institutions. She provided insights on the effective use of the "Scopus" scientometric database and the capabilities of the "Scopus AI" artificial intelligence tool. Her presentation covered strategies for comprehensive literature and reliable journal searches within Scopus, analysis of research trends, citations, and research impact, as well as ways to optimize research time through Scopus' AI-powered tools.