Magistratura və doktorantura şöbəsinin əsas funksiyaları
2. İxtisasların dövlət standartlarının, işçi tədris planlarının hazırlanmasını və təsdiqini təmin etmək;
3. Magistratura pilləsində tədris prosesinə, tərbiyə işinə və elmi-tədqiqatların yerinə yetirilməsinə bilavasitə rəhbərlik etmək;
4. Tədris yüklərini yoxlamaq və kafedralara tədris yükü tapşırıqlarını vermək;
5. Kafedraların müəllimlərə planlaşdırdığı tədris yükünün düzgünlüyünü yoxlayaraq onlara rəy vermək;
6. Qəbul planlarını hazırlamaq;
7. Qəbul olunma, xaric olunma, bərpa olunma, təhsil formasını dəyişmə, akademik məzuniyyət verilmə, bir təhsil ilindən digər təhsil ilinə keçmə, təqaüd verilmə haqqında əmrləri hazırlamaq;
8. Tədris planına uyğun imtahan cədvəllərini hazırlamaq, dərslərin keçirilməsini və sessiya imtahanlarını təşkil etmək, imtahanların keçirilməsinə, akademik borcların ləğvinə, dərsə davamiyyətə nəzarət etmək;
9. Tələbələrin buraxılış-yekun dövlət imtahanlarında, buraxılış işlərinin və magistr dissertasiyalarının müdafiəsinə buraxılması üçün rektora təqdimat hazırlamaq;
10. Tələbələrin müstəqil işlərinə nəzarət və onların elmi fəaliyyətləri üçün şərait yaranmasını təmin etmək;
11. Tərbiyə, tədris və elmlə bağlı bütün məsələlərdə iştirak etmək;
12. Protokollardan, əmrlərdən çıxarışların və arayışların yazılmasını təmin etmək;
13. Magistrantların şəxsi işlərini formalaşdırmaq və yazmaq, onlarda müvafiq dəyişiklikləri, o cümlədən təltifləri və intizam tənbehlərini qeyd etmək;
14. Tədrislə bağlı bütün statistik məlumatları hazırlamaq və aidiyyəti təşkilatlara göndərmək;
15. Cari saxlanma müddətləri başa çatmış sənədlərin arxivə verilməsini təmin etmək.
Doktorantura və dissertantura üzrə:
1. Şöbəyə daxil olan və şöbədən xaric edilən sənədlərin qeydiyyatını aparmaq;
2. Doktorantların (dissertantların) qəbul planlarını hazırlamaq;
3. Doktorant və dissertantlarla bağlı bütün statistik məlumatları hazırlayıb aidiyyəti təşkilatlara göndərmək;
4. Qəbul sənədlərini hazırlamaq;
5. Doktoranturaya qəbul müsabiqəsində sənədləri və protokolları tərtib etmək;
6. Qəbul olunma, xaric olunma, bərpa olunma, təhsil formasını dəyişmə, akademik məzuniyyət verilmə, bir təhsil ilindən digər təhsil ilinə keçmə, təqaüd verilmə haqqında əmrləri hazırlamaq;
7. Doktorant və dissertantların dissertasiya mövzularının və elmi rəhbərlərinin təsdiq edilmə, təhkim olunma əmrlərini hazırlamaq;
8. Doktorluq imtahanlarının əmrlərini hazırlamaq və keçirilməsini təşkil etmək, doktorluq imtahanlarının verilməsi haqqında vəsiqələri hazırlamaq;
9. Doktorant və dissertantların attestasiyadan keçmələrinə (bir təhsil ilindən digər təhsil ilinə) kafedralarla əlaqəli şəkildə nəzarət etmək və attestasiya əmrlərini hazırlamaq;
10. Protokollardan, əmrlərdən çıxarışların və arayışların yazılmasını təmin etmək;
11. Doktorant və dissertantların tədrisi və elmi yaradıcılıq fəaliyyətinə aid olan bütün məsələlərdə iştirak etmək;
12. Elmi-praktiki konfransların keçirilməsini təşkil etmək;
13. Doktorantların şəxsi işlərini formalaşdırmaq və yazmaq, onlarda müvafiq dəyişiklikləri, o cümlədən təltifləri və intizam tənbehlərini qeyd etmək;

The main functions of the master's and doctorate department
3. Direct management of the educational process, educational work and implementation of scientific research in the Master's programme;
4. Checking the teaching load and issuing assignments for the teaching load to the departments;
5. Providing feedback to departmental lecturers by checking whether the planned teaching load is correct and giving them feedback;
6. Development of admission plans;
7. Preparation of orders for admission, expulsion, restoration, modifying the form of education, granting academic leave, transition from one academic year to another, granting scholarships;
8. Scheduling exams in accordance with the curriculum, organizing classes and sessional exams, monitoring the conduct of exams, writing off academic debts, class attendance;
9. Preparation of submission to the Rector for admission of students to the defence of final papers and master's theses at the graduation state exams;
10. Monitoring students' independent work and ensuring the creation of conditions for their scientific activities;
11. Participation in all matters related to education, teaching and science;
12. Ensuring recording of excerpts and references from minutes, orders;
13. Form and write the personal files of undergraduates, note the relevant changes in them, including incentives and disciplinary sanctions;
14. Prepare and send all statistical information on training to relevant organizations;
15. Ensure the archiving of documents that have exceeded their current storage dates.
II. DOCTORAL STUDIES AND DISSERTATIONS
1. Maintenance of records of documents received by the Division and expelled from the department;
2. Development of plans for doctoral students (dissertants);
3. Prepare and forward to the relevant organisations all statistical information on doctoral and dissertation students;
4. Preparation of admission documents;
5. Registration of documents and protocols of the competition for admission to doctoral studies;
6. Preparation of orders on admission, expulsion, reinstatement, change of the form of education, granting academic leave, transition from one academic year to another, granting scholarships;
7. Preparation of orders on approval, consolidation of dissertations and scientific leaders of doctoral students and dissertants;
8. Preparation and organization of orders for doctoral exams, preparation of certificates for doctoral exams;
9. Monitor doctoral and dissertation students' attestation (from one academic year to another) in relation to departments and to develop attestation orders;
10. Ensuring recording of excerpts and links from minutes, orders;
11. To participate in all issues concerning the teaching and scientific creative activity of doctoral students and dissertants;
12. Organization of scientific and practical conferences;
13. Formation and writing of doctoral papers, making appropriate changes to them, including rewards and disciplinary sanctions;