Əcnəbi tələbələr üçün nəzərdə tutulmuş qəbul qaydaları
ATU-da təhsil almaq istəyən əcnəbi tələbələr öz ölkələrindən birbaşa https://portal.edu.az/ patfotması vasitəsilə müraciət etməlidirlər. Bunun üçün platformada qeydiyyatdan keçməli və zəruri sənədləri sistemə yükləməlidirlər. Müraciətlə bağlı hər hansı sualınız yarandığı halda universitetin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsi ilə (international@ATU.edu.az ) əlaqə saxlaya bilərsiniz.
Bütün təhsil pilləsinə qəbul üçün təhsil haqqı 1300 AZN təşkil edir. Lakin universitet rəhbərliyinin qərarına əsasən təhsil haqqı ildən ilə dəyişə bilər.
Bakalavr pilləsinə qəbul şərtləri
Magistratura pilləsinə qəbul şərtləri
Doktorantura qəbul şərtləri
Əcnəbilər üçün məlumat kitabçası
Başqa dildə olan bütün lazımi sənədlər rəsmi tərcümə xidməti tərəfindən ingilis dilinə tərcümə olunmalı və notarius təsdiqi olmalıdır.
Dinamik bir universitet olaraq, əcnəbi tələbələr üçün təklif etdiyimiz xidmətlərin qiymətləndirilməsi ilə bağlı mütəmadi olaraq tələbələr arasında sorğular keçiririk. Beləliklə də, qlobal dövrün tələbini ödəmək üçün xidmətlərimizin keyfiyyətini sorğu nəticələrinə əsasən artırırıq.
Yaşayış xərcləri
Gəncə şəhərində aylıq yaşayış xərci orta hesabla 400-450 AZN təşkil edir. Bunlara daxildir: yaşayış, ərzaq, kommunal və digər-nəqliyyat və sosial fəaliyyət xərcləri və s.
ATU, əcnəbi tələbələrə Universitet yataqxanasında yaşamaq imkanı verir.
Tibbi sığorta
ATU beynəlxalq komandası əcnəbi tələbələrə tibbi sığorta ilə bağlı müvafiq köməklik göstərir.
Azərbaycan Texnologiya Universiteti təhsil almaq hüququ qazanmış müraciətçilərə Dəvət Məktubu yollayır. Onlar bu məktubla Azərbaycan Səfirliyi və ya Konsulluğuna müraciət etməlidirlər.
Bütün tələbələr Azərbaycana gəlmək üçün vizaya 3 ay əvvəldən müraciət etməlidirlər. Vizayla bağlı zəruri sənədlərin tam siyahısını müvafiq ölkədəki Azərbaycan Səfirliyindən əldə etmək lazımdır.
Əcnəbi tələbələr Azərbaycana gəlməzdən əvvəl üç aylıq tələbə vizasına baş vurmalıdırlar. Vizanın bitməsinə bir ay qalmış isə Azərbaycan ərazisində heç bir maneə olmadan 1 il yaşamağa - müvəqqəti yaşayış icazəsi üçün müraciət etməlidirlər. Xarici Əlaqələr Ofisi sizə miqrasiya kartının alınmasında köməklik edəcək.
Əlavə sualınız yarandığı təqdirdə Elm və xarici əlaqələr mərkəzi ilə əlaqə saxlaya bilərsiniz. Sizə kömək etməkdən məmnunluq duyarıq.
Hazırlıq Qrupuna qəbul olmaq üçün tələb olunan sənədlər
Azərbaycan Texnologiya Universiteti regionda ilk dəfə olaraq əcnəbilərin hazırlığını həyata keçirir. Dil Hazırlıq qrupuna qəbul ilboyu həyata keçirilir və təhsil haqqı 1000 AZN təşkil edir. Lakin Universitet rəhbərliyinin qərarına uyğun olaraq təhsil haqqı dəyişə bilər.
ATU-da təhsil almaq istəyən əcnəbi tələbələrin ilk olaraq ATU-nın Xarici Əlaqələr şöbəsinə (international@atu.edu.az) müraciət etmələri lazımdır. Universitetin təşkil etdiyi Dil Hazırlıq Qrupunda əcnəbi vətəndaşlara müntəzəm dil kursları və ixtisasına uyğun fənlər tədris olunur. Hazırlıq qrupunu müvəffəqiyyətlə bitirən əcnəbi tələbəyə Təhsil Nazirliyi tərəfindən şəhadətnamə verilir və həmin tələbə bu şəhadətnamə ilə Azərbaycanda ali təhsilin müxtəlif səviyyələrinə müraciət edə bilər.

Admission rules for foreign students
Foreign students who want to study at AMU directly from their country https://portal.edu.az/ they must apply through patfotma. To do this, they need to register on the platform and upload the necessary documents to the system. Each
if you have any questions, please contact the International Cooperation Department of the University (international@ATU.edu.az ) you can contact.
The tuition fee for admission to the entire level of education is 1300 AZN. However, according to the decision of the university administration, tuition fees may vary from year to year.
Conditions for admission to The Bachelor's degree
Application form
Certificate of completion of Secondary School
Price table
Resume (CV)
Health certificate
Copy of the National Passport
Conditions for admission to the master's degree
Letter of intent
Letter of recommendation
Doctoral admission conditions
Bachelor and master diploma
Brief information about the research you want to conduct
List of publications
Two letters of recommendation
Reference book for foreigners
As a dynamic university, we constantly conduct surveys on the assessment of our services offered for international students. Thus, we enhance the quality of our services based on survey results in order to meet the requirement of global era.
Living and Accommodation Costs
The average cost of living in Ganja could range from 400 to 450 AZN per month including accommodation, groceries, utilities and other expenses (transportation, social activities, etc.).
•    Hotel cost: 50-140 AZN
•    Transport costs: Taxi 2-5 AZN
•    Bus: 0.50 AZN (inner city)
·      Baku- Ganja: 14 AZN by bus,15 AZN by train
•    Food cost in restaurants and cafes: Lunch 5-10 AZN near university
ATU provides international students with an opportunity to stay in University dormitory.
Health Insurance
Azerbaijan Technological University will send Invitation Letter to successful applicants which they will take to the Embassy to apply for visa to Azerbaijan. It is mandatory for all students coming to Azerbaijan for a period longer than three months to obtain a student visa in the country of residence before travelling to Azerbaijan. Please check with the Azerbaijan Embassy for a full list of required documents.
International students should obtain a student visa valid for 3 (three) months before their arrival. A month before the expiration of your visa you will apply for a residence permit which will enable you to live in the country for a year. The Office of International Cooperation will assist you in receiving the residence permit (“migration card”).
If you have additional questions, you can contact the International Cooperation Office (international@atu.edu.az). We will be happy to help you.
List of proper documents for Admission to Foundation Courses
•    An application form
•    A notarized copy of the document on completion of secondary education- original copy
•    Copy of passport -2 copies
•    3x4 size photo- 4 photos required
•    Medical certificate
•    Reference confirming non-infection of AIDS
•    Curriculum vitae (CV)
Azerbaijan Technological University is the only University in the region to offer Foundation courses for international students. The deadline for admission to the Foundation courses is September 30th and March 31st, and the tuition fee is 1000 AZN. However, the tuition fee is subject to changes in accordance with the decision of the University authority.
Prospective international students who wish to study at ATU have to firstly apply via registering on the https://portal.edu.az/ platform and upload the necessary documents to the system. If you have any questions regarding the application, you can contact the University's International Cooperation Office (international@atu.edu.az). The Foundation courses organized by the University provides regular language courses and subjects complying with their specialization. Applicants who have completed Foundation courses successfully will receive an official Certificate recognized by Ministry of Science and Education which enables them to apply for a degree to study throughout Azerbaijan.