Əcnəbi tələbə qəbulu
ATU-da təhsil almaq istəyən əcnəbi tələbələr öz ölkələrindən birbaşa https://portal.edu.az/ patfotması vasitəsilə müraciət etməlidirlər. Bunun üçün platformada qeydiyyatdan keçməli və zəruri sənədləri sistemə yükləməlidirlər. Müraciətlə bağlı hər
hansı sualınız yarandığı halda universitetin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsi ilə (international@ATU.edu.az ) əlaqə saxlaya bilərsiniz.
Bütün təhsil pilləsinə qəbul üçün təhsil haqqı 1300 AZN təşkil edir. Lakin universitet rəhbərliyinin qərarına əsasən təhsil haqqı ildən ilə dəyişə bilər.
Bakalavr pilləsinə qəbul şərtləri
Magistratura pilləsinə qəbul şərtləri
Doktorantura qəbul şərtləri
Əcnəbilər üçün məlumat kitabçası
Başqa dildə olan bütün lazımi sənədlər rəsmi tərcümə xidməti tərəfindən ingilis dilinə tərcümə olunmalı və notarius təsdiqi olmalıdır.
Dinamik bir universitet olaraq, əcnəbi tələbələr üçün təklif etdiyimiz xidmətlərin qiymətləndirilməsi ilə bağlı mütəmadi olaraq tələbələr arasında sorğular keçiririk. Beləliklə də, qlobal dövrün tələbini ödəmək üçün xidmətlərimizin keyfiyyətini sorğu nəticələrinə əsasən artırırıq.
Yaşayış xərcləri
Gəncə şəhərində aylıq yaşayış xərci orta hesabla 400-450 AZN təşkil edir. Bunlara daxildir: yaşayış, ərzaq, kommunal və digər-nəqliyyat və sosial fəaliyyət xərcləri və s.
ATU, əcnəbi tələbələrə Universitet yataqxanasında yaşamaq imkanı verir.
Tibbi sığorta
ATU beynəlxalq komandası əcnəbi tələbələrə tibbi sığorta ilə bağlı müvafiq köməklik göstərir.
Azərbaycan Texnologiya Universiteti təhsil almaq hüququ qazanmış müraciətçilərə Dəvət Məktubu yollayır. Onlar bu məktubla Azərbaycan Səfirliyi və ya Konsulluğuna müraciət etməlidirlər.
Bütün tələbələr Azərbaycana gəlmək üçün vizaya 3 ay əvvəldən müraciət etməlidirlər. Vizayla bağlı zəruri sənədlərin tam siyahısını müvafiq ölkədəki Azərbaycan Səfirliyindən əldə etmək lazımdır.
Əcnəbi tələbələr Azərbaycana gəlməzdən əvvəl üç aylıq tələbə vizasına baş vurmalıdırlar. Vizanın bitməsinə bir ay qalmış isə Azərbaycan ərazisində heç bir maneə olmadan 1 il yaşamağa - müvəqqəti yaşayış icazəsi üçün müraciət etməlidirlər. Xarici Əlaqələr Ofisi sizə miqrasiya kartının alınmasında köməklik edəcək.
Əlavə sualınız yarandığı təqdirdə Elm və xarici əlaqələr mərkəzi ilə əlaqə saxlaya bilərsiniz. Sizə kömək etməkdən məmnunluq duyarıq.
Hazırlıq Qrupuna qəbul olmaq üçün tələb olunan sənədlər
Azərbaycan Texnologiya Universiteti regionda ilk dəfə olaraq əcnəbilərin hazırlığını həyata keçirir. Dil Hazırlıq qrupuna qəbul ilboyu həyata keçirilir və təhsil haqqı 1000 AZN təşkil edir. Lakin Universitet rəhbərliyinin qərarına uyğun olaraq təhsil haqqı dəyişə bilər.
ATU-da təhsil almaq istəyən əcnəbi tələbələrin ilk olaraq ATU-nın Xarici Əlaqələr şöbəsinə (international@ATU.edu.az) müraciət etmələri lazımdır. Universitetin təşkil etdiyi Dil Hazırlıq Qrupunda əcnəbi vətəndaşlara müntəzəm dil kursları və ixtisasına uyğun fənlər tədris olunur. Hazırlıq qrupunu müvəffəqiyyətlə bitirən əcnəbi tələbəyə Təhsil Nazirliyi tərəfindən şəhadətnamə verilir və həmin tələbə bu şəhadətnamə ilə Azərbaycanda ali təhsilin müxtəlif səviyyələrinə müraciət edə bilər.

Admission of international students
Foreign students who want to study at AMU directly from their country https://portal.edu.az/ they must apply through patfotma. To do this, they need to register on the platform and upload the necessary documents to the system. Each
if you have any questions, please contact the International Cooperation Department of the University (international@uteca.edu.az ) you can contact.
The tuition fee for admission to the entire level of education is 1300 AZN. However, according to the decision of the university administration, tuition fees may vary from year to year.
Conditions for admission to The Bachelor's degree
Application form
Certificate of completion of Secondary School
Price table
Resume (CV)
Health certificate
Copy of the National Passport
Conditions for admission to the master's degree
Letter of intent
Letter of recommendation
Doctoral admission conditions
Bachelor and master diploma
Brief information about the research you want to conduct
List of publications
Two letters of recommendation
Reference book for foreigners
All necessary documents in another language must be translated into English by the official translation service and have a notary confirmation.
As a dynamic university, we regularly conduct surveys among students regarding the evaluation of the services we offer for foreign students. Thus, we increase the quality of our services based on survey results to meet the demand of the global era.
Cost of living
The average cost of living in ganja city is 400-450 AZN. These include: expenses for living, food, communal and other-transport and social activities, etc.
The price of the hotel: 50-140 Azn
Transportation costs: taxi 2-5 Azn
Bus: 0.30 Azn (inside the city )
Baku-Ganja: 8.4 Azn by bus, 10 Azn by train
The price of meals in restaurants and cafes: near the University 3-5 Azn
UTECA allows foreign students to live in a University dormitory.
Health insurance
TheATU international team provides appropriate assistance to foreign students with health insurance.
Visa / Migration
Azerbaijan University of Technology sends an invitation letter to applicants who have the right to study. They should apply with this letter to the embassy or Consulate of Azerbaijan.
All students must apply for a visa 3 months in advance to come to Azerbaijan. The full list of necessary documents related to the visa must be obtained from the Embassy of Azerbaijan in the respective country.
Foreign students must apply for a three-month student visa before arriving in Azerbaijan. And one month before the end of the visa, they must apply for a temporary residence permit - to live in the territory of Azerbaijan for 1 year without any obstacles. The Foreign Relations Office will assist you in obtaining a migration card.
In case of further questions, you can contact the Center for Science and external relations. We will be happy to help you.
Language preparation course
Documents required for admission to the preparatory group
Document on completion of secondary educationinnotarius certified copy-1 PC
Passport copy – 2 pieces
3x4 Photo - 8 pieces
Medical certificate
Not infected with AIDS infectionregulation
Azerbaijan University of technology is the first in the region to train foreigners. Admission to the language training group is carried out all year round and the tuition fee is 1000 AZN. However, in accordance with the decision of the university administration, the tuition fee may vary.
Foreign students who want to study at ATU must first go to the Foreign Relations Department of ATU (international@uteca.edu.az) they need to apply. In the language preparatory group organized by the University, foreign citizens are taught regular language courses and subjects corresponding to their specialty. A foreign student who successfully completes the preparatory group is given a certificate by the Ministry of Education and can apply to different levels of higher education in Azerbaijan with this certificate.